
Siden vinteren 2024 har det vært musestille om en ny AFP- ordning i privat sektor, og fokuset har i stor grad vært på dagens sykelønnsordning. Først nå ser det ut til å komme litt bevegelse i AFP- debatten igjen, se nærmere artikkel i Fagbladet her. I korte trekk fremgår det der:
at det visstnok for tiden pågår samtaler mellom LO- forbundene (særlig mellom Fellesforbundet og Fagforbundet) med siktemål om å bli enige om en ny AFP før LO- kongressen i mai i år
at striden står mellom en kvalifiseringsordning og en ny opptjeningsordning
at Fellesforbundet og El og IT har bedt Fafo om en utredning om ulike sider ved dagens AFP
at AFP fortsatt står på dagsordenen til LO- kongressen, se side 43- 44 i debattheftet her
Selv om LO- forbundene skulle bli enige om en ny AFP i løpet av våren 2025, gjenstår:
enighet med NHO
offentlig finansiering (trolig avhengig av Stortingsvalget til høsten; vanskeligere med en høyresideregjering enn en venstresideregjering)
På denne bakgrunn vil trolig en ny AFP- ordning først være på plass tidligst 2027. Dette vil også harmonere godt med at tidligere offentlige ansatte født 1963- 1965 og som bytter jobb til AFP- virksomhet i privat sektor på visse vilkår vil kunne få/ bli reddet av offentlig AFP selv om de ikke får AFP i privat sektor.
Comments